Strona główna arrow Pałace i majątki ziemskie
Folder
Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
Pałace i majatki ziemiskie naszej okolicy Drukuj Email
Wpisał: Paulina   
23.05.2005.

Pałace i majątki ziemskie naszej okolicy


Pępowo

Historia: Pierwotna siedziba rycerska z XIV i XV wieku. W XV i XVI wieku istniał dwór obronny, częściowo wykorzystany przy budowie pałacu. Od 1611 do początków XVIII wieku własność Konarzewskich, później Mycielskich. Od 1876 własność księcia WIlhelma Radziwiłła, od 1881 Hansemannów, od 1915 do Oertzernów.

Budowa i wyposażenie: Jeden z największych zespołów rezydencjonalnych w Wielkopolsce. Składa się on z pałacu, dwóch oficyn, stajni, ujeżdżalni, budynków gospodarczych oraz bardzo dużego parku. Pałac zbudowany z 1695-1703 przez Konarzewskich, przebudowany w latach 1695-1703, 1880, na początku oraz pod koniec XX wieku. Pałac barokowy, nakrytym dachem mansardowym, zbudowany na planie prostokąta, z czteroma alkierzami. Oficyny z końca XVIII wieku, murowane, parterowe. Między oficynami a alkierzami znajdują się bramy z końca XVIII wieku.

Park: Park zajmuje obszar 20 hektarów, założony został pod koniec XVII wieku. Pierwotnie był to park francuski o układzie geometrycznym. Później park został przekształcony i powiększony o część krajobrazową.
Gębice

Położenie: Wieś położona 15 kilometrów na południowy wschód od Gostynia.

Historia: Około 1816 roku własność Bogusława Bojanowskiego. Od około 1821 roku własność Henryka Gorzeńskiego. Po jego śmierci w 1846 roku, majętność odziedziczyła żona Antonina, później od 1868 Antoni. Gorzeńscy po przeniesieniu się do Śmiełowa sprzedali majętność Fritzowi Lucke, a ten w 1883 roku sprzedał Gębice Marii Mycielskiej. W 1917 roku właścicielką została Elżbieta Mycielska z Gałowa, a w 1923 Zofia z Mycielskich Potworowska. Dworek drewniany z ogrodem włoskim istniał już w roku 1716.

Budowa i wyposażenie: Pałac klasycystyczny wzniesiony około 1825 roku, rozbudowany około 1860 roku i 1883 roku. Jest to murowany budynek, piętrowy, położony na planie prostokąta. Po obydwóch stronach pałacu przybudówki z roku 1860. Wschodnia przybudówka wybudowana wraz z wieżą. W fasadzie znajduje się czterokolumnowy portyk, w zwieńczeniu którego tympanon z herbami Gorzeńskich - Nałęcz i Bojanowskich - Junosza.

Park: Park krajobrazowy założony w I połowie XIX wieku, o powierzchni 6,39 ha


Gogolewo

Historia: W 1807 roku majątek zakupił Antoni Czarnecki z Błociszewa. W 1816 roku dobra przejął jego syna Marceli. W 1856 roku majątek odziedziczył syn Marcelego Zygmunt Czarnecki, a w 1896 roku Wiktor Czarnecki. Od 1919 roku aż do drugiej wojny światowej właścicielem majątku był Stanisław Czarnecki.

Budowa i wyposażenie: Pałac wzniesiony około 1820 roku dla Marcelego Czarneckiego. Najprawdopodobniej do jego budowy użyto fragmentów wcześniejszego XVIII wiecznego dworu. Pałac rozbudowany został w końcu XIX wieku o boczne skrzydła, następnie gruntownie odrestaurowany w 1924. Budynek murowany, korpus główny dwukondygnacyjny, boczne skrzydła jednokondygnacyjne. Elewacje tynkowane, pokryte pasowym boniowaniem.

Park: Park krajobrazowy o powierzchni 9,06 ha, założony w latach 30-tych XIX wieku.

ImageSkoraszewice

Historia: Własność Bernarda Sypniewskiego. - Majątek ten od dawnych lat należy do rodziny Sypniewskich. Dwór piękny wystawił obecny właściciel w roku 1908 i to według planów architekta Rogera Sławskiego.

Budowa i wyposażenie: Dwór o cechach barokowych i klasycystycznych, wzniesiony ok. 1908 r., na podobieństwo starego dworu. Usytuowany równolegle do starego dworu i połączony z nim po 1913 r. łącznikiem od wschodu i murem od zachodu. Jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem, nakryty dachem mansardowym, wywyższonym w części środkowej.

Park: Park krajobrazowy o powierzchni 5,53 ha, z 1 połowy XIX w. Główny wjazd z zachowaną bramą prowadzi od wschodu. Naprzeciwko niej, po drugiej stronie drogi usytuowana kapliczka.

ImageKrzyżanki

Historia: Wzniesiony przypuszczalnie w latach 80 – tych XIX w., później przebudowany, usytuowany został w zachodniej części parku.

Budowa i wyposażenie: Zwrócony fasadą na wschód, murowany z cegły, na podmurówce ceglano – kamiennej, częściowo jedno - ,częściowo dwukondygnacyjny z poddaszem nakryty dachem naczółkowym. Zbudowany na rzucie prostokąta.

Park: Park krajobrazowy został założony równolegle z pałacem. Na osi rezydencji znajduje się aleja prowadząca od strony wschodniej wsi do okrągłego podjazdu przed frontem pałacu, drugi wjazd do parku prowadzi od strony południowej.


ImageNiepart

Historia: Ruiny zamku gotyckiego z ok. 1400 r. Obecnie zachowane jedynie przyziemie złożone z trzech równoległych, sklepionych kolebkowo pomieszczeń.

Budowa i wyposażenie: Ruiny położone są na wysepce otoczonej fosą, z groblą od strony północnej. Zamek ten składał się z 1 – Traktowanego budynku mieszkalnego przy zachodnim brzegu wyspy oraz z kwadratowego dziedzińca. Jeszcze w 1751 r. budynek wzmiankowany był jako dwupiętrowy i niezamieszkały.

Park: Park krajobrazowy o powierzchni 1,5 ha, założony w dolinie strumienia Dąbrocznia. Część zachodnia i południowa parku, zaadaptowana na sad i ogród. Na wysepce z ruinami otoczonej fosą dominuje klon pospolity, lipa i wiąz.


Chwałkowo

Historia: Pałac wzniesiony przed 1890 r. przez rodzinę Neugebauerów, z częścią wschodnią dobudowaną po 1987r.

Budowa i wyposażenie: Pałac murowany, 1 – i 2 – piętrowy z fasadą zwróconą na południe. Wzniesiony na planie prostokąta, o 2 – traktowym układzie wnętrz z sienią i dużym hallem, z reprezentacyjną klatką schodową na osi. Elewacje tynkowane ozdobione bogato detalem sięgającym do rozmaitych stylistyk – gotyku, renesansu, baroku i klasycyzmu. Od strony elewacji północnej okazały taras z zejściem do parku.

Park: Park krajobrazowy o powierzchni ponad 10 ha z ok. połowy Xix w., przekształcony w końcu XIX w., rozciągający się wzdłuż drogi do Potarzycy, niegdyś urozmaicony trzema stawami.


Rogowo

Historia: Pałac wzniesiony na początku XX w. na miejscu starszego dworu.

Budowa i wyposażenie: Forma pałacu i elementy zdobnicze sięgają do późnego baroku, klasycyzmu i secesji. Budynek zwrócony fasadą na zachód, murowany z cegły, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym z belwederem na środku kalenicy. Wzniesiony na planie prostokąta. Od strony północnej znajduje się niższa przybudówka mieszcząca wejście do pałacu. Elewacje tynkowane, ozdobione płycinami i pilastrami; cześć wschodnia z dwoma płytkimi ryzalitami, dużym tarasem i balkonem na piętrze.

Park: Park krajobrazowy o powierzchni 3,9 ha pochodzi z XIX w.


                                                  Opracowała Angelika K.
 
następny artykuł »
© 2021 Stara Krobia
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.